MUCİZEVİ 5 TİBET HAREKETİ

Dünyanın dört bir tarafında binlerce insan tarafından uygulanan mucizevi Tibet Ayinleri'ni oluşturan 5 hareketi aşağıda resimlerle göstermeden önce faydalarını tekrarlamakta yarar var:

Tibet'in Gençlik Pınarıhareketleri  adıyla dünyaya yayılan ancak bildiğimiz anlamda dinsel ayinle hiç bir ilgisi olmayan bu 5 hareketin düzenli yapılması durumunda kişiye sağladığı yararlar arasında şunlar sayılıyor:
Daha genç bir görünüm, ciltte ve saçlarda canlanma, kırlaşmış saçlarda yeniden koyulaşma, düzenli ve sağlıklı bir uyku, sabahları dinç ve canlı uyanmak, belkemiği, eklem problemleri gibi ciddi romatizmal rahatsızlıklardan ve ağrılardan kurtulmak, hafızada güçlenme, fazla kiloların verilmesi, göz bozukluklarında düzelme, fiziksel güçte artış, duygusal ve zihinsel sağlık, uyum ve yüksek enerji...

"5 Ayin" Egzersiz Programı'na Başlarken

 1. İlk hafta, o da nispeten sağlıklı ve formdaysanız, her bir hareketi yalnızca 3'er kez yapın.
 2. Hareketsiz ve kiloluysanız veya sağlık problemleriniz varsa, hareketlere sadece 1'er kere yaparak başlamalısınız. Yaparken bir zorlanma hissederseniz veya ağır bir takım ilaçlar kullanıyorsanı z başlamadan mutlaka doktorunuza danışın.
 3. Kendinizi kaçar kere yaparken rahat hissediyorsanı z, başlangıç olarak o kadar yapın. Bu da ilk hafta her bir egzersizi birer kere yapmak olabilir. İkinci hafta 2 kere, üçüncü hafta 3'er kere olarak arttırabilirsiniz.
 4. Her bir egzersizi en fazla 21 kere yapmalısınız. İleride programınızı yoğunlaştırmak isterseniz, hareketleri daha hızlı bir tempoyla yapmayı deneyebilirsiniz, ancak sayısını kesinlikle arttırmayın. Her bir egzersizi 21 kereden fazla tekrarlamak, chakra'larınızı olumsuz etkileyeceğinden, bedeninizde dengesizlikler yaratabilir.
 5. Bir süredir hareketsiz kaldıysanız, "5 Ayin" egzersiz programına her gün mümkünse yarım saat yürüyerek hazırlanın.
 6. Tam olmasını istiyorsanız, "5 Ayin"i yaşamınıza katarken, şekersiz ve az yağlı bir diyet sürdürmenizin de büyük katkısı olacağını bilmelisiniz. Ayrıca sindirimi zor besinleri de günlük diyetinizden çıkartın.
 7. Azami yarar görmek için hareketlerin mümkünse sabahları kahvaltıdan önce yapılması öneriliyor. Ancak bu mümkün değilse günün herhangi bir saati olabilir.
Tibet Ayini egzersizleri için normalde önerilen ilk hafta her hareketi 1'er ya da 3'er kere tekrarlayarak başlamak ve her hafta 2'şer arttırarak kendinizi hiç bir şekilde zorlamadan bir kaç hafta veya ay içinde 21'e ulaşmak. Başlarda eğer üstüste bir kaç kere tekrarlamak sizi yoruyorsa, 3 kere yapıp, dinlenip sonra bir 3 daha yapabilirsiniz. Burada (ve her tür egzersizde) unutulmaması gereken en önemli şey, kendinizi hiç birşekilde zorlamamanız gerektiğidir. Ve bu hareketleri aradan aylar, yıllar bile geçse 21'er kereden fazla yapmayacaksını z.
 • Bu hareketleri zorlanmadan uygulayabilecekseni z, ilk olarak her hareketi 3'er kere tekrarlayarak başlayın. (Eğer bir sağlık sorunu veya kilo gibi hareketleri rahat yapmanızı engelleyecek bir durumunuz varsa, yukarıda sıraladığım maddelere bir göz atın.)
 • İlk hafta 5 hareketi de 3'er kere tekrarladıktan sonra (yine, kendinizi hazır hissediyorsanı z) ikinci hafta tekrarları 2 arttırın, yani ikinci haftanızda her bir hareketi 7'şer kez tekrarlayın. Bu şekilde her hareketi 21 kez tekrarlıyor duruma gelene kadar her hafta hareketleri önceki haftadan 2 kez fazla tekrarlayarak ilerleyin. İlk hafta 3'er kez, ikinci hafta 5'er kez, üçüncü hafta 7'şer kez...
 • Her hafta 2'şer arttıra arttıra her hareketi 21 kez yapar duruma geldikten sonra artık arttırmaları bırakıyorsunuz ve (umarız) hayat boyu 21 kere tekrarlamaya devam ediyorsunuz.
 • Hareketleri her gün düzenli yapmayı beceremezseniz ve ara vermek zorunda kalırsanız, yeniden en baştaki gibi 3'er kez yaparak ve zamanla yine aynı şekilde arttırmak üzere en baştan başlamalısınız.
 • Fazla beklemenize gerek yok, hareketlerin ilk etkilerini çok kısa sürede görmeye başlayacaksınız, bu da muhtemelen motivasyonunuzu daha da arttıracak.
 • Tibet'in Gençlik Pınarı egzersizlerinin işe yaraması için hareketleri uygularken doğru nefes alıp vermeyi kesinlikle unutmamalısınız. Kolay Gelsin!
1. HAREKET

Kollarınızı omuzlarınızın hizasından yere yatay durumda açarak dik durun. Başınız hafifçe dönene kadar saat yönünde kollarınız açık dönün. Dönüşlerinizin sayısını yavaşça 1'den 21'e kadar arttırın.
Nefes alıp verme: Dönüşlerinizi yaparken karnınızdan derin bir şekilde nefes alıp verin.Faydaları: Dolaşımı geliştirerek varisli damarlar, osteoporoz ve bas ağrılarına iyi geliyor. Her gün yapmak tüm bedeni gençleştiren bir süreci başlatabilir.

2. HAREKET

Sırtüstü olarak yere yatın. Kollarınızı, avuçiçleriniz yere bakar şekilde, parmaklar kapalı, iki yanınıza uzatın. Çenenizi göğsünüze gömecek şekilde başınızı yerden kaldırın. Bunu yaparken bacaklarınızı, dizlerinizi kırmadan dümdüz yukarı kaldırın. Hatta mümkünse başınıza doğru çekin. Bu arada dizleri kırmamalısınız. Sonra yine ağır ağır dizlerinizi kırmadan bacaklarınızı ve başınızı yere doğru indirin. Kaslarınızı gevşettikten sonra yeniden harekete başlayın.

Nefes: Başınızı ve bacaklarınızı kaldırırken derince nefes alın, indirirken verin.Faydaları: Tiroit bezi, böbreküstü bezleri, böbrekler, sindirim organları ve prostat ile rahmi de içine alacak şekilde cinsel organlar ve bezler üzerinde onarıcı bir etkisi var. Arterit, osteoporoz, düzensiz regller, menopoz semptomları, sindirim ve bağırsak sorunları, sırt ağrısı, bacak ve boyunlardaki sertliğe iyi geliyor.

3. HAREKET

Bedeniniz dik duracak şekilde dizlerinizin üzerine oturun. Ellerinizi baldır kaslarınızın üzerine yerleştirin. Çeneniz göğsünüze değecek şekilde başınızı ve boynunuzu öne doğru sarkıtın. Ardından bel kemiğinizi mümkün olduğunca geriye doğru yaylandıracak şekilde başınızı ve boynunuzu geriye doğru sarkıtın. Bu egzersiz boyunca ayaklarınız yere dik, ayakparmakları nız kıvrık durmalı. Geriye doğru yaylandıkça el ve kollarınızla baldırlarınızdan güç alacaksınız. Mümkün olduğunca geriye doğru yaylandıktan sonra bedeninizi doğrultun ve harekete baştan başlayın.

Nefes: Omurganızı yaylandırırken karnınızdan derin bir nefes alıp, doğrulurken nefesinizi verin.Faydaları : İkinci gibi üçüncü de tiroit bezlerini, böbreküstü bezleri, böbrekleri, sindirim sistemi organlarını ve prostat ile rahmi de içine alarak cinsel organları gençleştiriyor. Menopoza girmiş ve düzensiz veya tembel regl dönemleri geçirme eğilimindeki kadınlar için özellikle iyi.

4. HAREKET

Ayaklarınız arasında biraz mesafe bırakıp bacaklarınızı dümdüz öne uzatarak yere oturun. Gövdesiniz dik dururken, ellerinizi avuçiçleriniz yere bakacak şekilde kalçalarınızın iki yanına koyun. Çeneniz göğsünüze değecek şekilde, başınızı öne doğru sarkıtın, ardından başınızı mümkün olduğunca geriye doğru sarkıtırken kollarınızdan kuvvet alarak kalçalarınızı havaya kaldırın. Gövdeniz havada, kollarınız dimdik, dizleriniz 90 derece kırılmış dururken bedeninizdeki tüm kasların kasıldığını hissedin. Başlangıçtaki oturur pozisyona dönerken kaslarınızı da gevşetin. Tekrarlamadan önce biraz dinlenin.

Nefes: Gövdenizi kaldırırken derin bir nefes alın, kaslarınızı sıkarken nefesinizi tutun, yere inerken nefesinizi bırakın.Faydaları: Tiroit bezi, sindirim sistemi, prostat ile rahmi de içine alacak şekilde cinsel organları ve bezleri dolaşım ve lenfatik akış üzerinde canlılık veren bir etkisi var. Karın bölgesini, uylukları, kolları ve omuzları güçlendirir. eğer sinüs tıkanıklığınız varsa bu hareketin burun deliklerinizi açtığını da fark edebilirsiniz.

5. HAREKET

Yüzükoyun yere uzanın. Hareket boyunca yere koyduğunuz ellerinizden ve ayak parmaklarınızdan güç alacaksınız. Gövdeniz bir sarkma pozisyonu alacak şekilde kollarınız yere dik dururken, omurganızı öne doğru yaylandırarak başlayın. Bir yandan da başınızı mümkün olduğunca geriye doğru sarkıtın. Ardından ayaklarınızı yere tam basarak kalçanızı yukarıya doğru çekin, bedeniniz ters bir V şeklinde dururken çenenizi de göğsünüze doğru çekin. Sonra tekrar kalçanızı yere doğru sarkıtıp sırtınızı yaylandırın.

Nefes: Bedeninizi yukarı doğru çekerken derin bir nefes alın, aşağı inerken nefesinizi bırakın.
Faydaları: bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkisi olan dolaşım ve lenfatik akışın geliştirilmesine yardımcı olur. Derin soluk alıp vermeyi, enerji ve canlılığı uyarır. Diğer hareketlerde olduğu gibi özellikle menopoz ve düzensiz regl dönemleri semptomlarını hafifletiyor.

Tibet Yogası

Tarihçe

Tibet yogası akıl, beden ve ruhun bileşkesidir ve budizme dayanır. Kutsal Tibet Lamaları her anı dopdolu, farkında olarak yaşamaya inanırlar. Bu Lamalar 100 yaşına kadar yaşarlar ama 50 yaşinda görünür ve hissederlerdi. Onların sonsuz gençlik ve sağlık sırları `5 ayin` adı verilen 5 basit yoga eksersizine dayanırdı ve bu ritueller yüzyıllar icinde Tibet manastırlarında geliştirildi.

Bu gelenek 1930 yılında emekli bir ingiliz subayı olan Corl Bedford tarafından batıya getirildi. Bu kişi 3 yıl boyunca Lamalarla yaşamış ve 5 ritueli düzenli olarak çalışmıştı. Ülkesine döndüğünde bir çok yaş daha genç gösteriyordu. Arkadaşı Peter Kelder Bredford`un yaşadıklarını ve tecrübelerini “Gençlik pınarının kadim sırrı” adlı kitapta topladı. (Bu kitap Türkiye`de “Tibet`in ebedi gençlik pınarı” adı altında yayınlandı) Bu 5 ritueli yapmaya başlayan milyonlarca insan gençliğin geri kazanılması , canlılık ve depresyon, romatizma, sırt ağrısı, diabet, sindirim, solunum ve kalp problemleri gibi rahatsızlıkların iyileşmesi gibi inanılmaz deneyimler yaşadılar.

Rustam ve Raiza Patel 3 kalp krizinin ardından mükemmel bir şekilde sağlığını geri kazanmıs bir arkadaşları sayesinde 5 ritüelle tanıştılar. Bundan çok etkilenen Raiza A.B.D`ye gitti, Tibet yogası üzerine dersler aldı ve dönüşünde birçok kitap ve 5 ritüelin videosunu yanında getirdi.
Ritüelleri yapmaya başlayan Raiza ve Rüstem bir kaç hafta içinde disk kayması probleminin iyileştiğini gördüler. Çift daha sonra Tibet Yogasını başka arkadaşlarıyla da paylaştılar ve onlar da bu yoganın fiziksel/ruhsal olumlu etkilerini yaşadılar. Ritüellerden çok fayda sağlayan bir hanım bununla ilgili olarak Times of India gazetesine bir makale yazdı. Bu makaleyi okuyan yüzlerce kişi telefonlar edip 5 ritüeli öğrenmek isteyince Raiza Tibet Yogası ve meditasyonunu tanıtan atölye çalışmaları ve derslerine başladı. Katılanlardan alınan geri bildirim dramatik bir boyuttaydı… Hepsi de çok enerjik hissetmişler, sırt ve boyun ağrıları iyileşmiş, yüksek tansiyon ve şeker azalmış, konsantrasyonlari artmış, randımanları yükselmiş ve çok daha pozitif hissetmeye başlamışlardı.
“ Hanımlardan eşlerinin işten eve enerjik ve taze dönmelerinin sosyal ve aile hayatlarını ne kadar olumlu etkilediğini duymak öyle hoş ki!” diyor Raiza.

TİBET YOGASI NEDİR?

Tibet yogası, 5 Tibet ritüeli, meditasyon, praanayam ve olumlu düşünceye dayanan beş basit ama dinamik yoga egzersizinden oluşur.
Bu beş Tibet Ritueli Tibet Lamaları tarafından uygulanan ritüel egzersizlere temellendirilmiş yoga rutinleridir ve Lama rahiplerinin çok uzun yaşamasına ve çok genç kalmalarına sebep olmuştur. 1930`larda eski bir ingiliz subayı tarafindan batıda tanıtılan ve yaşlanmayı önleyen bu öğreti günümüzde tüm dünyada uygulanmaktadır. Tüm rutin 20 dakikadan az bir sürede tamamlanabilmektedir.
Tibet egzersizlerinin önemli bir parçası fiziksel aktivitenin bilinçli nefes alış verişleriyle senkronize edilmesidir. Bu yedi çakranın ve hormonal salgılamanın dengelenmesini sağlar; sindirim, kardiyovasküler, sinir ve solunum sistemlerini etkiler.
Bu düşük profilli Lama yoga sırları tüm enerjilerin açığa çıkmasını ve mucizevi bir gücün içinize hakim olmasını, sizinle işbirliği içindeki tüm kozmik enerjinin bedeniniz ve ruhunuza en iyiyi sunmasını sağlar.

BEŞ TİBET RİTÜELİ


Tibet lamalarının gençlik ve canlılık iksiri olan beş Tibet ritüeli herkes tarafından kolayca yaplabilecek yuksek enerjili egzersizlerdir. Cok kisa bir zaman diliminde uygulanabilen bu egzersizler yeni başlayanlarda dahi mucizevi etkisini hissettirir.


BEŞ RİTÜEL NASIL ETKİLİ OLUYOR?

Beş Ritüel evrensel enerjinin vücudumuza girmesini , prana yani chi(yaşam) enerjisinin yedi çakramızdan serbestce akışını ve bedenve usumuzu canlandırmasını sağlar. Endocrine bezelerini harekete geçirerek hormonal salgılamamızı düzenler. Daha once de belirtildiği gibi kardiyovasküler, sinir , sindirim ve solunum sistemlerimizin doğru çalışmasını sağlar.

FAYDALAR

Tibet yogasını düzenli olarak sadece 15 gündür uygulayan katılımcıların belirttikleri faydalar ;

. Çok enerjik ve genç hissetmek, dolayısıyla daha uzun saatler yorgunluk hissetmeden çok daha verimli çalışabilmek

. Odaklanma ve hatırlama kapasitesinin artması.

. Rahatlık hissi ve stresle daha iyi başa çıkabilme

. Hazım sistemi ve uyku kalitesinin iyileşmesi

. Sırt ağrıları, eklem ve romatizmal problemelerin düzelmesi

. Kilo, tansiyon ve diyabetin kontrol altına alınması.

. Genel olarak iyi ve fit hissetme – depresyonun yok olması

Hergün düzenli olarak uygulanan Tibet yogasının orta vadede bunlara ek olarak diğer bilinen faydalar ise :

. Sırt, bel ve eklem ağrılarının tamamen iyileşmesi.

. Hafızanın artması

. Görme yeteneğinin artması

. Saç büyümesi

. Kilo kaybı

. Fiziksel enerji ve dayanıklılığın artması, dinçlik

. Fiziksel ve ruhsal sağlığın gelişmesi

. İyi hissetmenin artması

. Kaliteli ve iyi uyku

. Migren ve başağrılarının iyileşmesi

. Tazelenme, genç hissetme ve görünme

. Zindelik ve canlılığın seks hayatına olumlu etkileri

BİLİMSEL AÇIKLAMA

Binlerce yıldır tıp doktorları ve sağaltıcılar vücudun çakra olarak da bilinen yedi temel enerji noktası olduğunu ve bu noktaların yedi lenf bezesiyle ilişki içinde olduğunu kabul etmekteler.
Çakralar dönen burgaçlar şeklindeki temel enerjilerdir. Bu burgaçlar çoğaldıkça yaşam daha güçlenir ve yönlendirilebilir.
Son tıbbi araştırmaların güvenilir kanıtlarına gore yaşlanma süreci hormonlar düzenlemektedir. Beş Tibet ritüelinin vücuttaki hormonal dengeyi normalleştirdiği, böylece sürekli gençlik, sağlık ve canlılığın anahtarını elinde tuttuğu söylenmektedir. Ritüeller vücuttaki enerji sistemlerini uyarır, çakraları uyandırır ve enerjinin içimizden dışa , ayak ve ellerimize kadar hareket etmesini sağlar. Ritüellerin arkasındaki teoriye göre Kundalini , yani ruhsal enerjinizomurganızın en alt bölümünde yer almakta ve depolanmaktadır ; ritüeller de bu enerjiye ulaşmanın en çabuk, en etkili ve en güvenli yoludur.
Bazılari bu ritüelleri izometrik egzersizler olarak adlandırmaktadır. Bunlar her ne kadar kas esnetmeleri ve kas yapısının gelişmesine yardim etseler de , öncelikli amacı bu değildir. Burgaç döngülerimiz gençken hızlıdır ancak yaşlandıkça, eğer egzersiz yapmıyorsak ve stresliysek, yavaşlarlar.
Yavaş ve anormal burgaçlar normal olmayan sağlık, bozulma ve yaşlılığa yol açarlar. Beş ritüel dönen burgaçların hızını normalleştirir. Onların aynı ölçüde ve uyum içinde tutar.

BODHİ TİBET YOGASI – yoga pozisyon ve duruşları

Tüm diğer yoga formlarının atası olan Bodhi Yoga veya kısaca Tibet Yogası sağladığı faydalar yönünden eşsizdir. Bir çok duruş, pozisyon, nefes alış-verişi vs.size tanıdik gelebilir. Ancak daha yakından incelerseniz diğer bir çok yoga formlarında olmayan türevsel bir yaklaşım keşfedeceksiniz.
Bazı yoga formlari öncelikli olarak duruş, pozisyon, nefes veya esnemeye odaklanır. Tibet Yogası ise bütünsel olarak dengelenmiş esneme, yoğun aerobik nefes teknikleri ve kadim gizli enerji tekniklerini kombine eder.

Diğer tekniklerden çok daha fazla sağlıksal fayda vaat eden popüler Birkam stili bile kadim Hatha Yoga duruşlarından yararlanır ve buna “sıcak bir odada çalışıp terlemeyi” ilave eder.
Kuşkusuz bir çok kültür, ki buna “terleme kabinleri” ile amerikan kızılderilileri ve saunalarıyla iskandinavları ornek verebiliriz, uzun zamandır terleme ile vucuttan toksin atılmasının yararlarına vakıftılar.
Tarihsel formuyla Tibet Yogası hem Hatha Yoga Asanas hem de çok daha fazlasını içerir. Ve eğer sıcak bir odada veya sıcak bir günde açık havada yaparsanız terlemenin faydalarını tecrübe edebilirsiniz.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !